"האח הגדול מחלק תרופות פסיכיאטריות"? – משחקים לכם במוח!

עם 40% רייטינג, כותרות ענק בעיתונים, סנסציית הלא-שר-את-התקווה של סער וה"סנסציה" החדשה: ה"אח" "מחלק" כדורים פסיכיאטריים לדיירים – נראה שתוכנית הריאליטי המדוברת חוצה שוב ושוב את הגבולות, ומעמידה אותנו, הצופים, מול שאלות חיים מהותיות. נכון?

אז זהו. שלא.

ראשית לעניין התרופות הפסיכיאטריות. ברור שאיני יודע על מה מדובר. אני צופה בדיוק כמו רובכם. אבל אני מניח שמדובר על תרופות הרגעה, כמו קלונקס, או תרופות נוגדות דיכאון, כמו ציפרלקס או פרוזק, שגם להן בעצם יש מרכיב נוגד חרדה. תרופות מעין אלה ניתנות כיום על ידי רופאי משפחה – ואנשים ממשיכים את שגרת יומם: הולכים לעבוד, ממשיכים להיות הורים, מורים, שוטרים, פרופסורים באוניברסיטה. אף אחד לא מגביל את תפקודם. תסתכלו סביבכם: אני בטוח שאתם מכירים מישהו קרוב לכם שנוטל טיפול כזה וממשיך בשגרת חייו, או שעשה זאת בעבר. אולי אפילו אתם בעצמכם. כמו כן, אני מניח שהתרופות – אם ניתנו – היו בהמלצת ובהשגחת רופא. שלישית, אף אחד לא נשאר בבית האח שלא מרצונו. לא משאירים שם אנשים בכפייה, ככל שהדעת מניחה.

אבל העניין כאן עמוק יותר. תיאוריות של תקשורת ומדעי החברה גורסות כיום כי התקשורת משתמשת בכוחה לא למען הציבור אלא למען האינטרסים של המעמדות החזקים, מאחר שהיא עצמה חלק מהאליטה. לפי דעות אלה, הדיירים מצד אחד ואנו הצופים מצד שני – כולנו מנוצלים על ידי המניפולציות של ה"אח הגדול" ושולחיו – עם תרופות ובלעדיהן.

הכל היום מתערבב – הפוליטיקה עם הבידור, החדשות עם הפרסומות, השעשועים עם נכסי צאן הברזל. כמו שאמר ערן להילה לפני שהיא נסעה לה לארגנטינה, "יש לך יותר השפעה מעשרה שרי חוץ ואביגדור ליברמנים".

"האח הגדול" עונה 4. הכל כדי שנשלשל עוד שקל למכונה. תצלום: מאקו

אתם יודעים איזה כוח יש ל"קשת" ול"אח" ביד? אתם מבינים מה זה 40% רייטינג בפריים טיים? ביבי היה מת לכזה כוח, והוא לא היחיד.

אז מצד אחד, כן, אנו רואים ב"אח" ובתוכניות ריאליטי אחרות סוגיות חיים ותרבות מרכזיות – מזרחיים מול אשכנזים, גברים מול נשים, נורמלים מול משוגעים, פטריוטיות מול ליברליות. ואנחנו מזדהים, ומצקצקים, ומדברים על כך עם החבר'ה בעבודה, בסופר, בבית.

אך האם זו באמת מוערבות? באמת התעסקות מוסרית? פוליטית? ממש לא. בסופו של דבר זו מניפולציה של ההפקה להוציא ממכם עוד שקלים ולגרום לכם להרגיש חשובים ובעלי מצפון נקי. הרי כמה דקות אחר כך אתם מעבירים ערוץ בשלט.

מחר, כאשר תדברו על איך יכול להיות שבבית נתנו לדיירים כדורים פסיכיאטריים, דעו לכם – תיהיה דעתכם לכאן או לכאן, בסופו של דבר אתם ממלאים את תפקידכם במכונה: מנפחים את הבועה הענקית הזו שנקראת El Grand Hermano. בדיוק כמו שעשיתי גם אני כאן. בדיוק כפי ש"ידיעות אחרונות" או כל מערכת תקשורת אחרת שמפמפמת את ה"סיפור" תמכור יותר עותקים או יותר פרסומות בסוף השבוע, כי כ-ו-ל-ם ירצו להציץ בקרביים המטונפים לכאורה של הפקת "האח".

אך לכל זאת מחיר ציבורי – אפשר להגדירו כרדידות. או חמור מכך: אטימות. ואף חמור יותר: חוסר אחריות משווע. כך למשל, מחקרים אחרונים מדברים על כך שאחד מכל שבעה אנשים יסבלו במהלך חייהם מחרדה או דיכאון. לא לכולם מתאים טיפול תרופתי, אך הסטיגמה השלילית של התרופות הפסיכיאטריות שהולכת ויורדת – מאפשרת ליותר ויותר אנשים להעז לפנות לטיפול, שיכול להיות גם מציל חיים. כותרות ציניות ודיונים רדודים ואטומים בכנסת ובציבור (כדוגמת: "האח משחק לנו במוח", או "מועמדים מהונדסים") פוגמים בתדמית המעורערת ממילא של התרופות למחלות המוח (כפי שמציעים כיום לקרוא להם), ולהרחיק אנשים מליטול אותן במקרה הצורך. וזו כבר חוסר אחריות.

3 תגובות בנושא “"האח הגדול מחלק תרופות פסיכיאטריות"? – משחקים לכם במוח!

הוסיפו את שלכם

  1. אם הבנתי נכון את השאלה שלך, יוסף, אז התשובה היא כן. אנשים נוטלים תרופות פסיכיאטריות וממשיכים בשגרת חייהם. יתרה מזאת, הם גם אחראיים למעשיהם מבחינה פלילית למעט במקרים חריגים מאוד. כך שנראה לי שאם אדם יכול ליטול תרופות ולעבוד או להבדיל אלפי הבדלות להאסר אם עשה עבירה פלילית – קל וחומר שיוכל להשתתף בתוכנית טלוויזיה. וכן, גם בידיעת ובהסכמת עורכי התוכנית, גם אם קוראים להם האח הגדול.

  2. אני רוצה לדעת אם אדם נוטל תרופה של פסכיאטר והוא בריא בנפשו מיתוצאה שהוא נוטל את התרופה אם האח הגדול יסכים שהוא יהיה בתוכנית שלו

  3. אני חייב לומר שלאחר שקראתי את העדויות, לכאורה, משיטות השכנוע של ד"ר אילן רבינוביץ' ("לבראד פיט שנשאר בלי אנג'לינה שלו", "את בוכה יותר מדי ומצד שני צוחקת יותר מדי. יש לך אפס אנד דאונס. את בקצה") – אני קצת זז באי נוחות בכסאי. גם אם לא הוסברו לדיירים כל תופעות הלוואי זה ממש לא תקין. אך אלה עדויות שקודם כל ד"ר רבינוביץ' מכחיש מכל וכל.

    אם הן נכונות, יכולות להיות ששיטות הטיפול הן סרות טעם, בעיקר כי לטעמי הן יכולות להיחוות כניצול של עמדת הכוח והידע של הרופא על המטופל. אך מכאן ועד סערה רבתי הדרך היא ארוכה. יש לזכור כי ההמלצות ניתנו על ידי רופא מוסמך ובעל מוניטין. גם הטענות בדבר התניית ההשתתפות של דיירים שנטלו טיפול תרופתי (גם אם הוא פסיכיאטרי) נשמעת לי הגיונית לחלוטין. אדם שנוטל טיפול תרופתי צריך להמשיך אותו גם כאשר הוא נכנס להשתתף בתוכנית ריאליטי. מנגד, אין כל סיבה למנוע מאדם שנוטל תרופות נוגדות חרדה או דיכאון להשתתף בתוכניות מעין אלה.

    כפי שנכתב עשרות פעמים מאז תחילת הפרשה, ובצדק, רבבות בני אדם נוטלים תרופות ואלה באופן יומיומי ללא כל הגבלה בתפקודם. צריך אמנם להיזהר בהפעלת מכונות ובנהיגה או משתיית אלכוהול, אך לא נראה לי שעושים זאת בבית האח. למעט האלכוהול, אך יש לזכור כי מדובר באנשים בוגרים, אחראים למעשיהם, המשתתפים בתוכנית מבחירתם החופשית.

    ככלל, הדיון הציבורי הנוכחי מרדד את הדיון הראוי יותר – הניצול הפסיכולוגי של הדיירים והקהל. דווקא בוחרים מתמודדים יציבים בנפשם, לא פסיכיים בלשון העם, אך מספיק שרוטים – כדי לספק לנו בידור מספק ומוכר. כולנו יודעים זאת בינינו לבין עצמנו. אבל כאשר בעיתון כתוב שנתנו להם כדורים – אז אנו זועקים חמאס.

מה אתם אומרים על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: