גברים הם צהובים, נשים הן אדומות

כנסו למסיבה אקראית וסביר שתמצאו את הנשים משתפות בפרטי פרטים על רגשי האשמה על מה שקרה בבוקר עם הילד וגוון טון הדיבור של הבעל כשהחמיא בבוקר אך נשמע יוצא ידי חובתו תוך זריקת משפט על מה אמרה האמא שלו על הבן הגדול, כשחברתה אומרת שהיא בדיוק חשבה על זה וכמה מקסים, גם הבת הגדולה שלה שונאת שאומרים לה ככה וככה ואפרופו, את נורא יפה היום. וכמובן צריך לקטר על הבעלים. ולרכל קצת על החבר החדש של הגרושה הטרייה, שדווקא נראה די טוב אבל הוא כזה טרחן ודי נודניק, והם דבוקים כל הזמן… הגברים יעמדו בינתיים במרפסת, יעשנו, ידברו על עסקים, או על הטלפון הסלולרי החדש, וגם על קילוח הילדים בערב ואיך עושים דוש ומקצרים את התהליך.

נשים וגברים, בקיצור, כמו שאמרו כבר ברב מכר ההוא, הם משני כוכבי לכת שונים.

פסיכולוגים התנהגותיים מנסים לחקור עד כמה, ומוציאים לעתים מחקרים מפתיעים ומגניבים לגמרי. שניים מהם, שפורסמו באחרונה, נותנים מידע שימושי רב. ולמען הנימוס, נתחיל במידע לנשים:

אז נשים, שימו לב. מסתבר שאתן נמשכות יותר לגברים בעלי גוון פנים צהוב ואדום, שניהם יכולים לאותת על בריאות טובה, גורם מכריע בבחירת בן זוג. למשל, עורם של אנשים מכל גזע שאוכלים תזונה העשירה בפירות וירקות נוטה לקבל גוון צהוב. עורם של אנשים בעלי כושר גופני גבוה מחומצן יותר, הדם מגיע אליו יותר, ולכן הוא אדום יותר. לעומת זאת, עור חיוור נחשב ל- Turn off. החוקרים קישרו זאת למערכת חיסונית חלשה.

באופן לא צפוי, הנשים שלקחו חלק במחקר לא הראו העדפה לגברים בעלי תכונות גבריות "מסורתיות", כגון לסת מרובעת או מסת שריר גבוהה.

נשים נמשכות יותר לגבר עם טון עור צהוב (מימין) מאשר גבר ללא נימת עור צהובה (משמאל). תצלום באדיבות Ian Penton-Voak

המחקר המלא פורסם באוקטובר בכתב העת  PLoS ONE וכן פורסם בנובמבר באתר National Geographic News.

טוב, זה עושה שכל. למרות שזה קצת מחזיר לתיאוריות של הגבר כנושא גנים והאשה כמחפשת אחר הגן המובחר ביותר. תיאוריות שתמיד מעלות בי מעט אי נוחות. את המחקר, אגב החוקרים ביצעו בכך שהראו ל-21 נשים בריטיות לבנות תמונות של 20 גברים לבנים. את התמונות החוקרים ערכו כך שגוון הפנים שונה בהדרגה באופן מתמטי – וביקשו מהנשים לדרג על פי רמת המשיכה.

בחלק שני של הניסוי, שינו החוקרים באופן דיגיטלי את התמונות ושיוו לגברים מראה "גברי" או "נשי" יותר. גם כאן הנשים לא העדיפו את ההגדרות המסורתיות לגבריות. החוקרים טוענים כי על אף שהניסוי נערך על אוכלוסייה לבנה, הוא תקף לכלל האוכלוסיות והגוונים והצבעים.

ψ

ואפרופו צבעים, נעבור לגברים. מחקר דומה אבל שונה נערך לבדוק האם יש צבעים ש"עושים את זה" לגברים.

החוקרים אמרו ל-23 סטודנטים לפסיכולוגיה שהם עומדים להשתתף במחקר על שיחות עם נשים באינטרנט. אבל המטרת המחקר האמיתית היתה לבדוק אם הגברים ישאלו נשים הלובשות חולצה אדומה שאלות אינטימיות יותר.

לחלק הראו תמונה של אשה בחולצה אדומה ולחלק אשה בחולצה ירוקה. לאחר מכן הם קיבלו 24 שאלות, והונחו לבחור חמש שאותן הן ישאלו את האשה שראו בתמונה. אלה שראו את האשה באדום בחרו שאלות אינטימיות יותר. בניסוי נוסף, הגברים התבקשו לדבר עם אשה. היא לבשה חולצה אדומה או כחולה. אם היא לבשה אדום, החבר'ה נטו לשבת קרוב יותר אליה.

"אדום הוא צבע מעורר", קבעו החוקרים.

המחקר פורסם בנובמבר, בכתב העת European Journal of Social Psychology.

מה אתם אומרים על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: